خرید و فروش NFT

NFT

خرید و فروش NFT

در این مطلب آموزشی سعی داریم که به نکات مربوط به خرید و فروش NFT بپردازیم. تقریباً همه چیز را میتوانید در قالب NFT بفروشید! هرچیزی که اطراف خودتان می‌بینید میتواند به یک توکن غیرمثلی تبدیل شود. اما مسئله اصلی این است که آیا توکن‌هایی که می‌سازید «ارزش» هم دارند یا خیر. این ارزش را فقط شما تعیین نمی‌کنید؛ ارزش یک توکن را دیگران که مشتری‌های بالقوه شما به حساب می آیند، تعیین میکنند.

امروزه آثار هنری، آثار کلکسیونی، محصولات هنری، دامنه‌های اینترنتی، محتواهای متنی خاص، اسکین‌ها و پوسته ها در بازی های رایانه ای، زمین‌های مجازی در متاورس و دارایی‌های خاص و کمیاب، جزو مهم‌ترین انواع توکن‌های غیرمثلی به شمار میروند.

در حال حاضر مشتریان NFTهای مختلف در پلتفرم‌های متفاوتی فعالیت میکنن. یعنی برای فروش هر نوعی از توکن‌های غیرمثلی، لازم نیست روی یک پلتفرم خاص متمرکز شوید. بیشتر مشتری‌های NFT در شبکه‌های اجتماعی و به‌ خصوص در توییتر فعالیت زیادی دارند. شما می‌توانید لینک آثار خودتون را در هر پلتفرمی در اختیار آنها قرار دهید.

NFT

آیا خرید و فروش NFT پیچیده است؟

به‌ هیچ ‌وجه! پلتفرم‌های فروش ان اف تی، بازار خرید و فروش این توکن‌ها را هم در اختیار کاربران قرار میدهند. در این بازارها می‌توانید برای آثار NFT بازاریابی کنید. به‌ جز این که امکان معامله در بازارهای داخل پلتفرم را دارید، میتوانید NFTها در بازارهای عمومی هم معامله کنید. در مارکت‌های عمومی، ازجمله صرافی‌های ارز دیجیتال، هم نوع  NFT از پلتفرم‌های مختلف قابل معامله است.

بیشتر پلتفرم‌های مهم خرید و فروش توکن غیرمثلی برای «ارائه توکن» کارمزدی دریافت نمی کنند. شما میتوانید به رایگان آثار خود را روی این پلتفرم‌ها منتشر کنید و در بازار آنها مشغول به بازاریابی آثار خودتان شوید. البته باید توجه کنید که نقل و انتقال هر دارایی در شبکه بلاک چین ملزم به پرداخت کارمزد آن شبکه است.

پلتفرم‌های مختلف برای «فروش توکن» کارمزدهای متفاوتی دریافت میکنن. این کارمزد در واقع کارمزد پلتفرم از درآمد فروشنده و هزینه پرداخت شده توسط خریدار است. این کارمزدها در طول زمان ممکن است تغییر کند. گسترش بازار فروش NFT باعث شده پلتفرم‌ها به کاهش کارمزدهای خودشان تمایل بیشتری پیدا کنند.

مسلماً پلتفرم‌هایی که کارمزد کم‌تری میگیرند گزینه جذاب ‌تری برای کاربران هستند. ولی نکته بسیار مهم این است ‌که پلتفرم‌های رایگان یا با کارمزد بسیار کم، گزینه‌های خوبی نیستند! این پلتفرم‌ها معمولاً مشکلات زیادی برای هر دو طرف معامله ( خریدار و فروشنده) ایجاد میکنند. فراموش نکنید که پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا میشود!

NFT

بهترین روش‌ها برای بازاریابی خرید و فروش NFT

پلتفرم‌هایی که بازاری برای خرید و فروش NFT (توکن غیرمثلی) ارائه میکنند؛ برای بازاریابی یا تبلیغ کردن محصول شما پول میگیرند. متاسفانه هزینه این تبلیغات یا بازاریابی‌ها در بیشتر موارد برای تولیدکنندگان محتوا در ایران به‌صرفه نیست؛ و ممکن است حتی نتیجه دلخواه را به‌همراه نداشته باشد. امروزه تولیدکنندگان محتوا و آثار NFT در ایران، شبکه‌های اجتماعی را بهترین بستر برای بازاریابی آثار خودشان میدانند.
(توییتر و رِدیت) دو شبکه اجتماعی محبوب فعالان حوزه توکن‌های غیرمثلی به حساب می آید. کلکسیونرها و خریداران بالقوه آثار NFT معمولاً در این شبکه‌ها دنبال آثار جالب میگردند. سازندگان NFT در ایران، در این دو شبکه و به‌ خصوص توییتر بیشتر فعالیت میکنند؛ در واقع این افراد تلاش میکنند به روش‌های مختلف بر روی این شبکه‌های اجتماعی آثار خودشان را به اشتراک بگذارند.

نکاتی که باید در زمان خرید و فروش NFT بدانید

اثبات قانونی ‌بودن یک توکن غیرمثلی، وابسته به اینکه به‌دنبال چه نوع توکنی هستید، ممکن است راحت نباشد! شما باید بتوانید با صاحب اصلی اثر در تماس باشید تا از صحت خبر فروش توکن‌های تعویض ‌ناپذیر مطمئن شوید. یعنی ترجیحاً بهتر است که به سراغ خرید توکن‌هایی نروید که قادر به شناسایی سازنده اش نیستید و یا نمیتوانید با او تماس بگیرید.

خالق توکن غیرمثلی موردنظر باید بتواند شناسنامه اثر خودش را به شما ارائه کند. بخش زیادی از فرآیند تایید اصالت توکن از طریق یک مرورگر بلاک چین مثل مرورگر بلاک چین بایننس (BscScan) انجام میشود. توجه کنید که در این حوزه نباید به کسی اعتماد کنید؛ اول باید از اصالت ادعای هرکسی اطمینان حاصل کنید.

bscscan.com

تاریخ ایجاد توکن و آدرس والتی که این توکن غیرمثلی را ایجاد کرده، اطلاعات مفیدی هستند که میتوانند در تایید اصالت توکن موثر باشند.

همچنین، شناسه و تاریخچه تراکنش‌ها را هم میتوانید با اطلاعات توکن تطبیق بدهید. این روش بهتر از این است که صرفاً فقط تصویر یا فایل مربوط به دارایی کلکسیونی را بررسی کنید. اگر صاحب توکن این اطلاعات را منتشر نمیکند؛ پس بهتر است کلاً بیخیال خرید اثرش بشوید.

یکی دیگر از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید این است که خرید NFT نمیتواند سرمایه‌گذاری بزرگی باشد! ممکن است توکنی که می‌خرید خیلی دیر مشتری جدیدی پیدا کند یا دیگر هیچ ‌وقت مشتری پیدا نکند! اگر می‌خواهید برای سرمایه‌گذاری، توکن غیرمثلی بخرید؛ بهتر است دید بلندمدت به آن داشته باشید و به دنبال NFT هایی باشید که پروژه های معتبر و بزرگی به دنبالشان هستند. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای در این حوزه معمولاً دنبال آثاری میگردند که پیش‌بینی میشود در سال‌های آینده به شهرت میرسد و قیمت بالایی پیدا میکند. ولی حدس زدن اینکه کدام اثر در آینده قیمت بالایی پیدا خواهد کرد به‌هیچ‌وجه آسان نیست.

NFT

آیا ساخت ان اف تی منطقی است؟

اگر اثر کلکسیونی یا دارایی خاصی دارید و یا فرضاً آثار هنری تولید میکنید؛ بله ساخت NFT کار منطقی به حساب می آید. اولین کاربرد توکن غیرمثلی برای شما، ثبت حق مالکیت این دارایی‌ به نام خودتان هست. با تبدیل آثار خود به توکن غیرمثلی میتوانید از دزدیده شدن، تغییر داده شدن یا تکثیر غیرقانونی اثر خودتان تا حد زیادی جلوگیری کنید. اثر شما در نهایت ممکن است تکثیر بشود اما نسخه با اصالت تا زمانی که بخواهید در اختیار و مالکیت خودتان باقی میماند.

همچنین میتوتنید آثار یا محتوای خودتان را بفروشید. هرچند ممکن است کسب درآمد از چنین روشی زمانبر و طولانی به نظر بیاید؛ اما فراموش نکنید هر دوره‌ای شروعی دارد و امروز ما در دوره‌ی شروع دنیای NFTها قرار گرفته ایم!

توکن‌ها بر روی کدام بلاک چِین‌ تولید و عرضه میشوند؟

اکثر توکن ها بر روی بلاک چین های قدرتمند فعلی عرضه میشوند. در حال حاضر درصد قابل‌ ملاحظه‌ای از توکن‌های NFT روی بلاک ‌چِین اتریوم عرضه شده اند. اما بایننس چِین و همینطور بلاک چِین سولانا هم به‌تازگی میزبان تعدادی از این توکن‌ها هستند.

در واقع مالکیت توکن‌های غیرمثلی روی همین بلاک‌چین ها ثبت می‌شود. این اطلاعات مثل سایر اطلاعات ذخیره شده و در حال جابه‌جایی روی بلاک‌چین، قابل تغییر و دست‌کاری نیست! یعنی کسی نمیتواند توکن غیرمثلی تحت مالکیت یک کاربر دیگر را کپی کند و یا آن را بدون اطلاع مالک NFT انتقال دهد.

NFT

برای ورود به NFT به چه چیزی نیاز است؟

 

NFT چیست؟

 

خرید و فروش NFT – پیک پیپس

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین مطالب
NFT

خرید و فروش NFT

هرچیزی که اطراف خودتان می‌بینید میتواند به یک توکن غیرمثلی تبدیل شود، اما مسئله این است که آیا توکن‌هایی که می‌سازید «ارزش» هم دارند یا خیر…

نمایش بیشتر »