آموزش پیشرفته (بخش چهارم) تشخیص روند

روند-فارکس

بخش چهارم

روش های تشخیص تغییر روند – بخش دوم

در یک روند هر چه تعداد برخورد قیمت با خط روند و برگشت قیمت بیشتر باشد؛ اعتبار آن بیشتر است.

از نظر تکنیکال، خطوط روند می توانند هر دو نقطه را در یک نمودار به هم وصل کنند؛ اما اکثراً معتقدند که استفاده از سه نقطه یا بیشتر باعث می شود یک خط روند معتبر شود. در بعضی موارد، از دو نقطه اول می توان برای رسم ابتدایی خط روند استفاده کرد و نقطه سوم، برای تست اعتبار آن مورد استفاده قرار می گیرد.

بنابراین، وقتی قیمت سه بار یا بیشتر خط روند را لمس می کند؛ بدون اینکه موفق به شکستن آن شود، این روند معتبر است. وقتی خط روند چندین بار تست شود، نشان می دهد که روند صرفاً تصادفی و ناشی از نوسانات قیمت نیست.

روند ها در تایم فریم های بالاتر اعتبار بیشتری دارند، بعنوان مثال روند روزانه از روند 1 ساعته معتبر تر می باشد. (در ترید های مولتی تایم فریم، می توان خیلی از این نکته کمک گرفت)

نفوذ ناچیز قیمت به داخل خط روند ( چه سایه چه بدنه کندل ) به معنای شکسته شدن خط روند نیست.

یکی از مهمترین مسائلی که روند به یک تریدر نشان می دهد این است که چه زمانی روند نمودار در حال تغییر است.

دو عامل اصلی اولین اخطارهای تغییر روند :

تنظیمات مقیاس نمودار:

علاوه بر انتخاب نقاط کافی برای ایجاد یک خط روند معتبر، مهم است که در هنگام ترسیم آنها، تنظیمات مناسب را در نظر بگیرید. از مهمترین تنظیمات نمودار میتوان به تنظیمات مقیاس اشاره کرد. در نمودارهای مالی، مقیاس مربوط به نحوه ی تغییر قیمت است؛ که در آن زمان به صورت افقی نشان داده می شود و تاریخ ها در پایین نمودار از چپ به راست تغییر می کنند.

دو مقیاس محبوب، مقیاس محاسباتی و لگاریتمی هستند. در نمودار خطی (حسابی) که حالت معمولی چارت ها می باشد، با افزایش قیمت، تغییر به طور یکنواخت بیان می شود. در نمودارهای لگاریتمی تغییرات بر حسب درصد بیان می شوند.

مثلاً: تغییر قیمت از 5 دلار به 10 دلار همان فاصله را در نمودار حسابی پوشش میدهد، که تغییر قیمت از 120 دلار به 125 دلار پوشش میدهد.

اما در نمودار لگاریتمی، در تغییر قیمت از ( 5 تا 10 دلار ) که سود 100 درصدی را نشان میدهد؛ بخش بسیار بیشتری از نمودار پوشش داده میشود، نسبت به تغییر قیمت از (120 تا 125 دلار) که فقط سود 4 درصدی را نشان میدهد.

البته هیچ گونه جواب قطعی وجود ندارد که نشان بدهد کدام تکنیک از دیگری بهتر است!

نحوه تغییر جهت روند در یک ترند صعودی:

نحوه تغییر جهت روند در یک ترند نزولی :

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین مطالب
NFT

خرید و فروش NFT

هرچیزی که اطراف خودتان می‌بینید میتواند به یک توکن غیرمثلی تبدیل شود، اما مسئله این است که آیا توکن‌هایی که می‌سازید «ارزش» هم دارند یا خیر…

نمایش بیشتر »