آموزش مبتدی فارکس ​(بخش هشتم)

کال-مارجین

بخش هشتم

مارجین Margin چیست؟

استفاده از مارجین در معاملات فارکس برای بسیاری از معامله گران مفهوم جدیدی است و اغلب گیج کننده به نظر میرسد. به بیان ساده ، مارجین حداقل مبلغی است که برای انجام معاملات لازم دارید و می تواند یک ابزار مفید برای مدیریت ریسک باشد. اصطلاح مهم دیگری که به آن اشاره میکنیم، مارجین کال است که معامله گران برای جلوگیری از آن تلاش زیادی می کنند. عدم دانستن این دو مفهوم ممکن است برای شما پرهزینه باشد.

مفهوم مارجین

مارجین مقداری پولی هست که بروکر برای یک پوزیشن یا معامله به عنوان وثیقه نگهداری می کند. فارکس بازار بسیار بزرگی است و حجم معاملات هم در این بازار بالا است، معامله گران نیاز دارند برای فعالیت در این بازار و کسب سود مناسب، سرمایه قابل توجهی داشته باشند. اما به دلیل وجود اهرم (Leverage) نیازی نیست که تمام سرمایه یک معامله را داشته باشیم و میتوانیم با مبلغ کمتری، معامله بزرگتری را مدیریت کنیم. در واقع مابه تفاوت سرمایه اصلی شما و حجم واقعی یک معامله، از بروکر قرض گرفته میشود و زمان اتمام معامله به بروکر برگردانده میشود.

ارتباط بین مارجین و اهرم

مارجین و لوریج بسیار به هم مرتبط هستند. درواقع این دو رابطه عکس دارند  هرچه قدر مارجین بیشتری داشته باشیم، اهرم کمتری استفاده خواهیم کرد. به خاطر اینکه معامله گر، برای معامله بیشتر از سرمایه خودش استفاده میکند و بنابراین پول کمتری از بروکر قرض میگیرد.

ضریب اهرم برای معامله گر ممکن است سود بالا و البته در صورت پیشبینی غلط، ضرر سنگینی هم به همراه خواهد داشت. برای همین احتیاط در استفاده از آن اهمیت زیادی دارد. بروکرها اهرم های متفاوتی را به مشتریان خود ارائه میدهند ولی مرسوم ترین اهرم هایی که ارائه میشود این موارد هستند:

مثلاً وقتی میخواهید با 100 دلار (که با اهرم 100 همان 0.1 لات میشود) معامله کنید؛ در ستونی جداگانه در متاتریدر، میزان سود یا ضرر را مشاهده میکنید. ولی دقت کنید که این سود یا ضرر روی حجم معاملاتی شما (همان 100 دلار) کم یا زیاد نمیشود! بلکه روی باقی مانده حسابتان که هنوز آن را وارد معامله نکرده اید، کسر یا اضافه میگردد. بنابراین شما نمیتوانید کل سرمایه تان را وارد معامله کنید چون در این صورت اگر ضرر کنید؛ دیگر موجودی در قسمتی که وارد معامله نشده وجود ندارد که بروکر بخواهد از آن کسر کند. بنابراین نمیتوانید همه موجودی را وارد معامله کنید.

به این ترتیب هرگاه وارد معامله ای شوید پول باقیمانده در حساب شما به دو قسمت تقسیم میشود:

  1. یک قسمت همان است که نمیتوانید وارد معاملات کنید که به این قسمت مارجين (margin) یا حاشیه اطمینان میگویند.
  2. قسمت دیگری هم هست که میتوانید از آن در معاملات دیگر استفاده نمایید (این قسمت بهfree margin معروف است).

مارجین لول چیست ؟

در پلتفرم های معاملاتی معمولاً عددی به عنوانmargin level  مطرح میشود که بصورت درصد است این عدد از تقسیم موجودی (Free margin) بر مقدار مارجین حاصل میشود. تا زمانیکه عدد آن بالای 100% است یعنی هنوز ضررهای شما وارد محدوده مارجین نشده است. اما وقتی این عدد به 100% و كمتر آن رسید حالت هشدار کال مارجین خواهد بود یعنی ضررها وارد محدوده مارجین شده اند. البته هم باید ترسید و هم باید بدانید که با استفاده از مدیریت ریسک میتوان از حوادث ناگوار پیش رو جلوگیری کرد.

منظور از کال مارجین چیست ؟

کال مارجین (Margin Call) زمانی اتفاق می‌‌افتد که ارزش یک حساب مارجین کمتر از مقدار مارجینی باشد که باید در حساب وجود داشته باشد. (که به عنوان مارجین نگهداشت یا مارجین حداقلی شناخته می‌شود و معادل maintenance margin می‌باشد). وقتی که مارجین کال رخ می دهد؛ وضعیت تجاری تان به کلی منحل شده و از معاملات تان خارج خواهید شد. در واقع شما به دلیل نداشتن پول کافی در حساب تان دیگر قادر به نگه داشتن پوزیشن های ناموفق نخواهید بود. چون بروکر مربوطه به واسطه ی ضررهای شما که به همان نسبت برای وی نیز زیان بار است در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آخرین مطالب
NFT

خرید و فروش NFT

هرچیزی که اطراف خودتان می‌بینید میتواند به یک توکن غیرمثلی تبدیل شود، اما مسئله این است که آیا توکن‌هایی که می‌سازید «ارزش» هم دارند یا خیر…

نمایش بیشتر »